Zastaw

Dodane: 21-03-2015 09:08
Zastaw pożyczki pod zastaw szczecin, że aby nabyć mieszkanie na kredyt i na tym nie stracić, dobrze jest zgłębić temat. Podczas tzw. boomu w nieruchomościach, ceny mieszkań intensywnie wzrastały. Od roku 2008 ceny zaczęły spadać. W konsekwencji ci, którzy przeczekali, mogli nabyć praktycznie identyczne mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Należy pamiętać o fakcie, że kredyt...hipoteczny jest długoterminowy - najpopularniejszy to ten zaciągany na 30 lat. To bardzo długi okres kredytowania. Jeśli przepłaciliśmy za nasze mieszkanie, to sytuacja robi się niezbyt ciekawa - wartość spada, a rata kredytu pozostaje wysoka.

Pożyczka na remont

Polacy zbyt chętnie sięgają po karty kredytowe oraz kredyty konsumpcyjne, często w niewielkich kwotach. Wiemy, że nie wszystko można sfinansować za pomocą własnych oszczędności (zwłaszcza, jeśli ich brak), bywa że pożyczka jest zwyczajnie koniecznością, ponieważ tych wydatków nie można uniknąć.

Jedną z takich sytuacji może być remont domu, lub mieszkania. Często nie chodzi o zmianę koloru ścian, czy położenie paneli na podłodze, ale chociażby o zakup opału, czy też instalacji grzewczej. Ciężko przełożyć remont na później, gdy z dachu cieknie. W takich sytuacjach, gdy nie mamy odpowiednich środków, to trudno - idziemy po pożyczkę.

Jak zaciągnąć taki kredyt i nie popełnić błędów? Banki mają wiele różnych ofert, jednak nie zawsze najkorzystniejszą da nam bank, w którym mamy konto. Owszem, mają pełną historię wpływów, dlatego obliczenie zdolności kredytowej jest szybkie. Nie zapominajmy, że nie tylko oprocentowanie kredytu ma znaczenie. Może ono wydawać się bardzo niskie, jednak... jest jeszcze prowizja. Zanim skorzystamy z oferty, dobrze podliczmy wszystkie koszty, sprawdźmy czy nie żadnych ubezpieczeń, czy innych dodatkowych kosztów.


Pożyczanie

Duża część Polaków nie może wziąć kredytu. I to nie z powodu braku środków na ich spłatę. Większość banków nie daje możliwości zaciągnięcia kredytu, jeżeli jest się zatrudnionym na umowę o dzieło, lub zlecenie.

Bardzo trudno jest też o pożyczkę zaczynając działalność gospodarczą - najczęściej trzeba czekać co najmniej rok, a ilość dokumentów, które trzeba dostarczyć do instytucji finansowej, potrafi zniechęcić. Jeszcze gorzej jest, jeśli jest się udziałowcem w spółce.


Kredyt

Ten sam problem dotyczy pożyczek, szczególnie długoterminowych, czyli hipotecznych. Taka ilość kredytów w obcych walutach pokazuje, jak przekonujący są doradcy. Wielu ludzi zaufało, nie zabezpieczając się wcale przed ryzykiem. Najwięcej stracili ci, którzy wzięli kredyt, kiedy frank miał najniższy kurs. Jednak, wielu z nich zwyczajnie nie zdawało sobie sprawy z ryzyka, ponieważ zaufali specjalistom.

Dlatego nie ufaj doradcom - podejmij mądre decyzje, poświęć czas, by dowiedzieć się więcej o produktach finansowych, czytaj blogi poświęcone tym tematem i wątki na forach internetowych. Pamiętaj - sam musisz zadbać o swoje pieniądze!


Bank?

Sądzę, że banki ponoszą sporą winę, ponieważ udzielały kredytów bez odpowiedniego zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od niedawna Komisja Nadzoru Finansowego zarządza obowiązkowy wkład własny na poziomie 5%, od 2015 roku będzie to już 10%, a od 2016 15%. Nie ma już tez możliwości wzięcia kredytu we franku, lub w euro, chyba że się w tej walucie zarabia. Można twierdzić, że te ograniczenia spowodują spadek udzielanych kredytów hipotecznych, ale w konsekwencji nie będzie również tylu kredytobiorców, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla ludzi tak naprawdę korzystne. Niestety, nie wszyscy uświadamiają sobie, że wkład własny jest niezwykle istotny, przy tak wielkiej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania.


Pożyczanie w banku

Krótko mówiąc - przedsiębiorcy mają naprawdę pod górkę. Łatwiej o pożyczkę będzie pracownikowi, zatrudnionemu na umowę o pracę, niż właścicielowi przedsiębiorstwa. To jest paradoks, ale niestety prawdziwy.

Żeby młodzi Polacy mogli rejestrować firmy i inwestować w swój biznes, go rozwijając, niezbędny jest dostęp do kapitału. Mało kto ma wystarczające środki, jest to zbyt trudna do pokonania bariera. Często niestety kończy się to wzięciem pożyczki w wątpliwym miejscu, z niesamowicie wysokim kosztem. Nie może tak być, ale nie zanosi się, na zmianę zasad przez banki. Jest odwrotnie - z każdym rokiem wymagania dla przedsiębiorców są coraz bardziej wyśrubowane.